Kosmonosy - kultura


Hlavní stránka - Kulturní pozvánky - Festival Rosa Bohemica opět v Kosmonosích
Festival Rosa Bohemica opět v Kosmonosích

2. ročník nového hudebního festivalu barokní hudby Rosa Bohemica, který se odehrává převážně ve středních Čechách v časovém rozmezí mezi 10. červnem a 15. listopadem 2022 nabídne koncerty a představení v Roudnici nad Labem, Vlašimi, v Praze, Blatné, Vysoké u Příbramě, v Pátku nad Ohří, Jílovém u Prahy, Panenském Týnci, Nižboru Roztokách u Prahy a Kosmonosích. Hned tři akce se budou konat na Strži ve Staré Huti u Dobříše, dvě se odehrají v Novém Strašecí. Koncerty spojuje zážitek z hudby s atmosférou netradičních historických míst. Výjimečnost festivalu Rosa Bohemica spočívá v tom, že pomocí hudby oživujeme a rozezníváme prostory se silným geniem loci. Hudba zde rezonuje s jejich krásou i s jejich historií. „Letošní ročník má motto slavného Pythagora, který řekl, že hudba velmi prospívá zdraví, když ji náležitě užíváme.“ Posláním letošního ročníku je ukázat, že setkání s kvalitním uměním člověka kultivuje a posiluje v nelehkých životních situacích.

Rosa Bohemica je nejen název nového hudebního festivalu, ale také vzácná barokní kniha. K názvu festivalu inspirovaly dva historické spisy ze 17. století, z nichž jeden se jmenuje právě Rosa Bohemica. Jde o životopis sv. Vojtěcha od Václava Boleluckého a unikátní pro náš festival je jeho souvislost s hudbou: obsahuje mimo jiné vůbec první doložený tisk písně Svatý Václave, která byla po staletí vnímána jako naše hymna. Vydání Rosy je pro hudební dějiny velmi zásadním mezníkem. Inspirací pro festivalový vizuál byla zase mapa Čech v podobě překrásné růže, která se objevila v Balbínových dějinách, a dodnes se považuje za jakousi kartografickou kuriozitu. Její název je Bohemiae Rosa. Zakladatelka nového festivalu Rosa Bohemica je na české hudební scéně vnímána jako renomovaná zpěvačka v oblasti interpretace staré hudby. Se svým manželem varhaníkem a dirigentem Adamem Viktorou, založila vokálně – instrumentální soubor Ensemble Inégal, který se profiluje především jako propagátor díla českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky.

Závěrečný koncert tohoto festivalu se opět uskuteční v Zrcadlovém sále zámku v Kosmonosích dne 15. listopadu 2022 v 19:00 hodin. Koncert je spolupořádán ve spolupráci s Osvětovou besedou Kosmonosy. Písňový večer je věnovaný rozmanitostem ženského světa pod názvem „Láska a život ženy“. V podání renomovaných interpretek Gabriely Eibenové – soprán a Petry Matějové – klavír uslyšíte ukolébavky, ale i písně o dětech, lásce, touze a svobodě v tvorbě Mozarta, Schumanna, Poulenca, Brittena a Weilla v nádherném prostředí zrcadlového sálu zámku.

Vstupné 150,- Kč, snížené 100,- Kč. Srdečně zveme.