Kosmonosy - kultura


Hlavní stránka - Kulturní pozvánky - Zahájení Dnů evropského dědictví 2019
Zahájení Dnů evropského dědictví 2019

Město Kosmonosy, Muzejní Spolek a Osvětová Beseda
Vás zvou na slavnostní zahájení

Dnů evropského dědictví 2019 ve čtvrtek 5. září 2019 od 17:00 v Loretě v Kosmonosích

Program uvede Jiří Bartoš Sturz a jeho soubor „Šturckomedianten"
s hudbou a dramatizací na téma "dějiny sběratelské vášně"

Muzejní spolek Kosmonosy ve spolupráci s Osvětovou besedou a finanční podporou Města Kosmonosy vás zvou na slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví 2019 v Kosmonosích ve čtvrtek 5. září v 17.00 hodin v Loretě. Ústřední téma je „Památky a zábava“ a pod heslem: Kultura může být zábavná, zábava ale někdy naopak kulturní není. Připojení se ke Dnům evropského dědictví se stalo v Kosmonosích dlouholetou tradicí, již od samého počátku po roce 1991.

Současně bude otevřena minivýstava dokumentů o životě a díle Aloise Bubáka, v Kosmonosích po prvé. Protože naše galerie bohužel nemá žádný originál, jaký byl nedávno zakoupen sousední Boleslaví, byly díky spolupráci s Národní galerií v Praze pořízeny fotokopie, jedna i jako faksimile asi nejznámějšího obrazu z našeho regionu.
Zároveň proběhne i křest nové publikace o dějinách piaristické koleje v Kosmonosích za přítomnosti Maximiliána Czernina.

Dále se ve Dnech evropského dědictví uskuteční dvě jednodenní výstavy vypěstovaných a sběratelských „pokladů“ v nádherném prostředí naši prvořadé památky.

Půvab a smysl sběratelských koníčků – výstava PĚSTITELSTVÍ (ambity)
V sobotu 7. září, od 10 - 17 hodin
V prvním termínu budou vystaveny výpěstky sbírkových rostlin, konkrétně kaktusů a dalších sukulentů, bonsají a dalších pokojových květin, třeba i v nápaditém aranžmá.

Půvab a smysl sběratelských koníčků – výstava SBĚRATELSTVÍ (krypta)
V sobotu 14. září od 10 - 17 hodin
v druhém termínu budou vystaveny sbírkové předměty velmi různorodého charakteru z oborů filatelie, filumenie, numismatiky, notafilie, faleristiky, tj. historické poštovní známky, zápalkové nálepky, mince a bankovky, vyznamenání, dále třeba pohlednice a další tiskoviny, ale i „neživé“ přírodniny, jako vzorky minerálů, hornin, lastury, samorosty apod. Vše bude společně upřesňováno. Již sedm občanů přislíbilo aktivní účast, další zájemci o vystavení jsou zvaní co nejdříve ke konzultacím na telefonu 777 855 154 nebo mailem na adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Samozřejmě i Muzejní spolek nabídne ukázky ze své sbírky starých a zajímavých tisků. Potěšující je příslib účasti Muzea Mladoboleslavska. Jako profesionální instituce ve sbírkotvorné činnosti poskytuje odborné rady, což Spolek samozřejmě již využil.

Výstava obrazů Aloise Bubáka v Loretě potrvá do 15. září 2019. Loreta je
otevřena vždy od čtvrtka do soboty 12 – 17 hodin, v neděli 10 – 17 hodin.

Tato akce je finančně podpořena Městem Kosmonosy.
Srdečně zveme.